Idealne miasto na Marsie

Informacja prasowa i materiały związane z projektem znajdują się pod tym linkiem.

Projekt został objęty wsparciem Soroptimist International Pierwszy Klub we Wrocławiu.

Projekt kolonii marsjańskiej
w finale konkursu Mars Colony Prize

Projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla 1000 osób o nazwie Ideacity zakwalifikował się do finału konkursu Mars Colony Prize, organizowanego przez The Mars Society. Ze 100 nadesłanych zgłoszeń jury najpierw wybrało 25 najlepszych, które zostaną opublikowane w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet”, a następnie finałową dziesiątkę, która zaprezentowała swoje prace podczas finału w USA. Na podium znalazł się projekt grupy Innspace o nazwie Ideacity, zajmując 5. miejsce.

Marsjańskie miasto idealne

Stworzenie na Marsie kolonii, która zapewni mieszkańcom tak samo dobre warunki, jak Ziemia, nie jest proste. Przeszkodą jest nie tylko technologia, ale i funkcjonowanie marsjańskiego społeczeństwa” – Piotr Torchała, konstruktor.

Projekt Ideacity wykorzystuje koncepcję miasta idealnego. Główne założenia naszego miasta to krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem całej kolonii oraz stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli, które pozwolą poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni, umożliwiający ruch pojazdów z ładunkami na powietrzni. Bliżej centrum znajdują się budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, zabudowania przemysłowe ulokowane są na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwala chronić mieszkańców przed promieniowaniem. 

Wszystkie aspekty

Rozpatrzyliśmy pozyskiwanie i przetwórstwo surowców, przemysł wytwórczy, wytwarzanie energii, gospodarkę komunalną, systemy podtrzymywania życia, czy również rolnictwo. Naszym celem było przypisanie każdemu budynkowi konkretnej roli i zaprojektowanie go w taki sposób, aby odpowiadał zastosowaniu. 

„Wielokrotnie poprawialiśmy nasz projekt. Kolejne analizy pozwalały nam dopracować wszystkie ścieżki. Dzięki temu przepływ zarówno ludzi, jak i ładunków na terenie kolonii jest zoptymalizowany.” – Beata Suścicka, architekt w projekcie.

Postawiliśmy na maksymalną automatyzację bazy. Ze względu na ograniczoną ilość osób w kolonii (1000) i konieczność samowystarczalności, musieliśmy tak zaprojektować kolonię, aby uniezależnić możliwie dużo aspektów od człowieka, Uważamy, że mieszkańcy przyszłej kolonii powinni maksymalnie skupić się na tworzeniu przyszłości, badaniach i rozwoju bazy, a nie zajmować się pracami, do których moglibyśmy wykorzystać roboty czy sztuczną inteligencję. 

Zaproponowaliśmy działanie systemów podtrzymywania życia. Ważnym punktem było rozważenie marsjańskiej diety i sposobów wytworzenia pożywienia. Zdecydowaliśmy się na dietę roślinną, a same uprawy zajmują znaczną część naszego miasta. 

Nie tylko budowa, ale i funkcjonowanie

Strona techniczna projektu to jednak tylko 40% punktów. Nasz projekt musiał uwzględniać także kwestie ekonomiczne, ustrój polityczny i system zarządzania kolonią, zagadnienia społeczne i kulturalne, czy wreszcie estetykę kolonii.

Wyniki

Projekt zajął 5. miejsce podczas finału 19 października w USA. Dwa dni szybciej przedstawiliśmy też trzy referaty związane z naszym projektem podczas konferencji Mars Society Convention. Zachęcamy do obserwowania naszego fanpage’aInstagrama, gdzie znajduje się relacja z wyjazdu. 

 

Przydatne linki:

Publikacja „Society on Mars based on example of Ideacity project (kliknij, aby przeczytać)

Publikacja „Urban planning in space on the example of Ideacity project” (kliknij, aby przeczytać)

Publikacja „Space industry on the example of Ideacity project” (kliknij, aby przeczytać)