Innspace – państwo na Marsie

Wiadomość prosto z Marsa: świętujemy 100 lat niepodległości!

Grupa Innspace zaprezentowała nowy projekt bazy marsjańskiej. Po zeszłorocznym sukcesie i zajęciu 5. miejsca w finale konkursu Mars Colony Prize, tym razem zaprojektowali państwo dla miliona osób. Opowiadają o tym w niecodzienny sposób – w formie specjalnego wydania marsjańskiej gazety. 

„Nie ma lepszego sposobu na pokazanie codzienności na Marsie za kilkaset lat niż pokazanie wycinka życia na tej planecie. Gazeta wydała nam się świetną formą przekazania naszej idei. Zapraszamy wszystkich do lektury i dobrej zabawy podczas podróży wiele kilometrów dalej i sporo lat w przyszłość” – zachęca Justyna Pelc, lider grupy. 

Słoiki z Village X

Koncepcja przygotowana przez zespół to federacja złożona z kilku miast-państw, z głównym punktem w stolicy o nazwie Ideapolis, która mieści 700 tys. mieszkańców. Rozwijała się ona w trzech fazach, co jest łatwo zauważalne w jej strukturze podzielonej na trzy okręgi. Pierwszy okrąg to dzielnica postindustrialna. Znajdują się tam budynki socjalne, w pozostałościach po starych, nieczynnych już kopalniach. II okrąg to dzielnica pierwotnie biurowa. To tam znajdują się najwyższe budynki, które mają najlepszy widok na Marsa. Dziś jest to dzielnica business & apartments. III okrąg powstał jako ostatni. Tworzy on osiedle mieszkalne. Stworzenie tego obszaru było odpowiedzią na szybki przyrost ludności w stosunku do miejsc zamieszkania. W pobliżu stolicy znajduje się strefa ekonomiczna i technologiczna.

Miasta ulokowane są zwykle przy złożach i są naturalnym rozwinięciem pierwszych wiosek kopalnianych. Jednym z miast jest także Ideacity, oparte na poprzednim projekcie grupy (przeczytaj więcej). Większość lokalizacji połączonych jest za pomocą kolei typu Hyperloop, choć możliwy jest między nimi także transport suborbitalny.

„Zadbaliśmy także o drobne niuanse i marsjańskie powiedzonka. Stąd też „słoiki z Village X” czy gwara w jednym z miast. Takie smaczki dodają prawdziwości naszemu projektowi” – mówi Beata Suścicka, odpowiedzialna w projekcie za architekturę.

Rewolucja biologiczna?

Rozwinięcie tak dużej bazy na Marsie wymaga dostosowania naszego organizmu do panujących na tej planecie warunków, np. zmniejszonej grawitacji. Dlatego w tak dalekiej perspektywie moglibyśmy się spodziewać kolejnej rewolucji – tym razem biologicznej. Zespół zaproponował połączenie sztucznej inteligencji i umysłu człowieka. Człowiek staje się symbiontem. Pozwoliłoby to rozszerzyć zmysły poznawcze, mieć lepszą i większą przyswajalność informacji, a nawet sterować procesami zachodzącymi wokół.

„Współpraca nowoczesnej technologii i umysłu pozwoliłaby komunikować się z innymi ludźmi bez potrzeby używania urządzeń komunikacyjnych. Specjalne soczewki mogłyby wyświetlać obrazy i informacje i dodatkowo pozwolić umysłowi lepiej funkcjonować, wysyłając nieszkodliwe fale magnetyczne, stymulujące procesy neurologiczne mózgu.” – mówi Magdalena Łabowska, członek grupy Innspace.

Zawody OFF-MARSowe

Niezwykle ważnym elementem w tym konkursie są kwestie społeczne. Jak w marsjańskich warunkach powinno funkcjonować społeczeństwo? Jak spędza wolny czas? Jak wygląda kultura i jakie sporty uprawiają Marsjanie? Jak sprawić, aby ich codzienne życie było ciekawe?

Dlatego Marsjanie na wakacje udają się do Mars Ice Town, zlokalizowanego na biegunie planety albo do SPA na jednym z księżyców – Fobosie. W mieszkaniach mają ogródki, w których króluje genetycznie modyfikowana monstera, a pod drzwi mogą zamówić sobie dowolnego artystę. Grają w koszykówkę i mają swoją wersję Olimpiady. Właśnie otwiera im się tor off-roadowy, do którego już teraz ustawiają się kolejki. 

Na Marsie zdecydowanie nie można narzekać na nudę.

Przeczytaj marsjańską gazetę:

Zapraszamy w niezwykłą podróż w przyszłość… na Marsa. 20-stronnicowe wydanie specjalne oficjalnej gazety Innspace już dostępne!


Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


English version:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.