9 narzędzi przydatnych przy projektach (nie tylko studenckich)
W ramach cyklu, w którym pokazujemy Wam naszą pracę od kuchni, postanowiliśmy podzielić się z Wami narzędziami, które pomagają nam w codziennej pracy.

Slack, Discord

Narzędzie do komunikacji w zespole

www.slack.comwww.discord.com

Slack to popularny w wielu firmach komunikator. Umożliwia tworzenie tematycznych kanałów (prywatnych, jak i ogólnodostępnych), dzięki którym komunikacja jest bardziej uporządkowania. Slack posiada opcję dołączenia innych, popularnych aplikacji i np. połączenia do z dyskiem Google lub z innymi, zewnętrznymi narzędziami, dzięki czemu można wiele procesów zrealizować w jednym miejscu. Ciekawą opcją jest Slackbot, który można ustawiać tak, aby przypominał nam o zadaniach lub automatycznie wykonywał pewne czynności. Oczywiście, posiada opcję wiadomości prywatnych, połączeń głosowych i wideorozmów, dzięki czemu gorąco polecamy go do komunikacji w małych, jak i dużych projektach. Aplikacja na telefon pozwala nam na kontakt w dowolnym miejscu i czasie. Wygodne!

Na podobnej zasadzie działa Discord, jednak my korzystamy ze Slacka.

Trello, Asana

Narzędzie do zarządzania zadaniami

www.trello.comwww.asana.com

 

Trello to narzędzie do zarządzania zadaniami. Pozwala tworzyć tematyczne tablice (np. dla poszczególnych projektów), a następnie rozpisać zadania w kilku układach. Przydatną opcją jest możliwość dodawania kategorii, osoby odpowiedzialnej, terminu końcowego (i przypomnień z tym związanych), podzadań czy załączania dodatkowych plików. Łatwo sprawdzić realizację wszystkich zadań w projekcie, czy np. sprawdzenie zadań przypisanych do siebie. Posiada wszystkie opcje potrzebne do zarządzania zespołem w projektach.

Podobnym narzędziem jest Asana. My osobiście preferujemy Trello, ale ciekawym rozwiązaniem w Asanie jest możliwość generowania wykresów Gantta z zadań przypisanych do projektów (przydaje się to w wielu raportach).

 

Canva

Edytor grafik w wersji online

www.canva.com

 

Paint w wersji online na sterydach. Wiele szablonów, gotowych elementów, ikon i grafik pozwala tworzyć profesjonalne grafiki nawet bez talentu i doświadczenia jako grafik. Canva ma wbudowane np. formatki do plakatów, prezentacji, czy raportów, dzięki czemu ich edycja jest banalnie prosta – elementy graficzne są gotowe, należy tylko podstawić własny tekst czy obrazy. Z drugiej strony, świetnie sprawdza się do tworzenia grafika na Social Media, bo ma szablony w rozmiarach dostosowanych do różnych stron.

My używamy jej do robienia grafik na nasze profile w mediach społecznościowych i z tego jest najbardziej znana, ale nie poprzestawajcie na tym! To narzędzie pozwoli łatwo podrasować Wasze prezentacje czy raporty. Będą wyglądały, jakby wyszły spod ręki grafika i to bez wysiłku. Sprawdźcie sami np. naszą prezentację z hackathonu ActInSpace. W ten sposób możecie zaimponować wykładowcom na zajęciach, czy jury na konkursie. 

Tytułowy slajd naszej prezentacji z hackathonu ActInSpace (kliknij zdjęcie by zobaczyć więcej)

Prezi

Narzędzie do tworzenia prezentacji

www.prezi.com

 

Prezi to świetne narzędzie do tworzenia multimedialnych prezentacji. Ma wiele wbudowanych szablonów, które sprawią, że Wasza prezentacja nabierze dynamiki! Daje znacznie większe możliwości niż PowerPoint i jest działa online. Tym sposobem stworzycie prezentacje, które przykują uwagę wszystkich. To prosty przykład naszej prezentacji z konkursu:

Kliknij zdjęcie by zobaczyć więcej

Overleaf

Edytor LaTeX działający online

www.overleaf.com

To edytor tekstów w wersji online, a w wersji pro. Większość naszych dokumentów powstaje przy użyciu LaTeXa. Daje większe możliwości edycji niż np. dokumenty Google i pozwala nam grupowo pracować nad dokumentami, które wyglądają profesjonalnie. Jeżeli nigdy nie pracowaliście na LaTeXie, może się to wydawać skomplikowane, ale istnieje wiele gotowych szablonów dokumentów, a w wyszukiwarce Google znajdziecie odpowiedzi na wszystkie wątpliwości związane z edycją – istnieje wiele poradników, kursów i artykułów na ten temat.

Draw.io

Narzędzie do tworzenia schematów i wykresów

www.draw.io 

To narzędzie, które pozwoli Wam stworzyć schematy i wykresy o dowolnej formie. Dzięki zaimplementowanym szablonom ułatwia tworzenie standardowych grafik. Dodatkowo działa online, więc łatwo jest potem wrócić do stworzonej pracy, aby ją np. edytować.

StreamYard

Narzędzie do nagrywania i streamowania

www.streamyard.com

 

StreamYard to narzędzie, które umożliwia nagrywanie i streamowanie na żywo materiałów na wiele platform naraz. Umożliwia dodanie własnego tła, podpisów, plansz i materiałów wideo, a w transmisji live zbiera komentarze ze wszystkich platform i pozwala na wyświetlanie ich na żywo! Dzięki temu w prosty sposób zrealizujecie transmisję, która będzie wyglądać profesjonalnie, a nie będzie wymagać Waszych umiejętności.

Zobaczcie np. panel organizowany przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne. Link

Your email address will not be published.
*
*

BACK TO TOP